A nők méhe hormonális hatásokra minden hónapban felkészül a terhességre. A méh nyálkahártyája megvastagszik, hogy az esetlegesen érkező megtermékenyült petesejt beágyazódhasson. Ha egy ciklusban a peteérés után a petesejt nem találkozik spermiummal, a méh nyálkahártyája (endometrium) lelökődik, és a hüvelyen keresztül távozik a szervezetből.
Menstruáción azt a jelenséget értjük, amelynek során a méh nyálkahártyája rendszeres időközökben részben szétesik, elbomlik, és véres-nyákos váladék formájában kiürül. A vérzést az erek megrepedése okozza, a nyákos váladék pedig a mirigyek terméke. A női ciklus a menstruáció első napjával kezdődik, és a következő menstruáció előtti napig tart.
Az első menstruáció bekövetkezése egyénenként teljesen változó lehet. A 12 és 14 éves kor között az esetek nagy százalékában megtörténik az első vérzés, de előfordulhat ennél hamarabb és később is. Az első menstruáció után gyakori, hogy hónapokig nem jön meg, vagy a ciklusok hossza egymástól nagyon eltér. Ez normális folyamat.
A menstruáció hossza és mennyisége
|
Egy átlagos menstruáció hossza 3 és 7 nap között változhat. Mennyisége kb. 50-100 ml. Ez nagyjából megfelel egy kisebb üveges körömlakk lemosó töltetének.
A vérzés intenzitása naponként változó. Az első két nap általában a legerősebb, ekkor a teljes menstruáció mennyiségének kb. 2/3 része távozik. A fennmaradó napokon a vérzés fokozatosan alábbhagy, majd megszűnik.